WLAN 2,4 GHz aplikácie
V posledných rokoch veľmi progresívna oblasť. Vo svojej podstate pásmo 2,4 GHz, nazývané aj ISM – Industrial Scientific and Medical, je stvorené pre riešenia bezdrôtových lokálnych počítačových sietí vo vnútorných prostrediach - WLAN siete, svoje uplatnenie však našlo v Hot Spotoch a nemožno vynechať riešenia v externých prostrediach pri realizácii Last Mile do Internetu. Prevádzkované zariadenia v tomto pásme musia spĺňať podmienky určené všeobecným povolením č. VPR - 01/2001 vydané TU SR.
Hiperlan
Frekvenčné pásmo 5150 – 5350 MHz patrí z gigaherzových frekvencií dnes k najhorúcejším témam. Ide o prevádzkovanie rádiových zariadení malého výkonu pre prenos dát, pracujúcich na princípe rozprestretého spektra (HIPERLAN), čo je obdoba zariadení v ISM pásme 2,4 GHz. TÚ SR zaslal do vestníka Ministerstva dopravy a telekomunikácii SR návrh znenia nového všeobecného povolenia, ktoré nahradí doteraz platné, dočasné povolenie. V zmysle harmonizovanej normy a všeobecného povolenia bude možné zariadenia prevádzkovať výlučne pre vnútorné použitie (indoor only), takže budeme ich využívať v bezdrôtových LAN sieťach alebo ako Hot Spoty.
10 GHz spoje
Kategória 10 GHz rádioreléových spojov patrí medzi PDH spoje Point-to-Point, pre naše podmienky ho môžeme nazvať špeciálnym a to pre samotné rádiové zariadenia, pretože hneď 3 české spoločnosti ponúkajú u nás svoje produkty – Alcoma, Miracle a CoProSys systém MicroLAN. Ich cena je oproti cenám ostatných PDH rádií vyrábaných v zahraničí dostupnejšia a u nás ich možno nájsť nasadené vo veľkom množstve. Dnes je toto pásmo na Slovensku licencované (v Čechách majú generálnu licenciu, čo je obdoba nášho všeobecného povolenia), avšak nastanú v ňom zmeny. Podľa vyjadrenia hovorcu TU SR Romana Vavra, ide o perspektívne pásmo pre ISP. TU SR bude od roku 2004 individuálne povoľovať (nebude všeobecné povolenie ako v Čechách) zariadenia Point-to-Multipoint (alternatíva k FWA 26 GHz) a simplexné spoje Point-to-Point. TU SR už nebude povoľovať duplexné Point-to-Point spoje, navyše dnes ešte prevádzkované duplexné spoje ukončia svoju prevádzku ku koncu roku 2004 tam, kde sa budú nasadzovať Point-to-Multipoint spoje (hlavne mestá).
FWA 26 GHz
Frekvenčné pásmo 26 GHz bolo niekedy využívané pre PDH spoje Point-to-Point, dnes po zmenách v tomto pásme je využívané pre FWA a spoje Point-to-Multipoint. Táto technológia je pomerne nová a na Slovensku získali licenciu na prevádzku FWA spoločnosti Telenor a SWAN. Kvalita a vek technológie však majú vplyv na vysokú cenu zariadení, preto ju využívajú skôr väčšie spoločnosti, najmä v kombinovaných službách Internetu, dát a hlasu.
Typom pripojenia len do Internetu s najlepším pomerom cena/výkon sú „mikrovlnky“ v pásme 2,4 GHz. V praxi môžete využiť kapacity N x 64 Kbps, maximálne však do 512 Kbps. V súčasnosti je tento typ asi najprijateľnejším riešením pre väčšinu malých a stredných podnikov.
Pre ešte náročnejších sú tu aj ďalšie rádiá. Ich cena, resp. cena prístupu prostredníctvom týchto rádií je vysoká, a teda vhodná prakticky len pre veľké podniky. PDH rádiá sú vhodné na kombináciu služieb Internetu, dátových služieb a hlasu.